Sudoku Tarihçesi

Sayı bulmaca dan çıktı numaraları gazete 19. yüzyılın sonlarında, Fransız çıkarmadan deneme başladı belirleyiciler puzzle sihirli kareler . Le Siècle, bir Paris merkezli günlük, on kare ile 3 × 3 alt kareler 9 yayınlanan kısmen tamamlanmış 9 × büyü 19 Kasım 1892. Bu Sudoku değildi çözmek çünkü numaraları ve gerekli aritmetik ziyade mantık bunu içerdiği çift haneli, ama özellikleri paylaşımlı anahtar: Her satır, sütun ve alt kare sayısı aynı ekledi kadar.

1895 La France gazetesi, 6 Temmuz.

 

6 Temmuz'da, 1895, Le Siècle rakibi, La France, Sudoku rafine bulmaca böylece modern olduğunu neredeyse. Bu, ancak 9 × 9 sihirli kare bulmaca, böylece her satır, sütun ve kırık çapraz sadece sayıları 1-9 alan basitleştirilmiş alt kareler işareti vermedi. çapraz rağmen kırık olduklarını işaretlenmemiş, her 3 × 3 üzerinde alt kısıtlama ve ek-numaralar 1-9 oluşturan kare yok gerçekten çözüm bir yol sadece.

 

Bu haftalık bulmaca Echo de L'gibi Fransız gazetelerinde olduğu bir özelliği hakkında Paris için bir süre kayboldu hakkında ancak on yıl , Birinci Dünya Savaşı . [8]

 

göre Will Shortz , modern Sudoku yanındaydı çoğu anonim olasılıkla tasarlanan Howard Garns , 74 yaşındaki emekli mimar ve bulmaca yapıcınızdan serbest Indiana , ilk tarafından yayınlanan 1979 Dell Dergiler Yeri olarak Numarası (bilinen en eski örneklerinden biri modern sudoku). Garns ismi oldu sayısı dahil Oyunları Word ve Bulmacalar Kalem katkıları her zaman günümüzdeki listenin içinde Dell konuları Yeri ve. Edildi 'da eksik her zaman sorunları yoktu O kadar ölen oluşturma onun 1989 önce görmek için bir şans elde dünya çapında bir fenomen.gazete yukarıda belirtilen Fransız Bu herhangi bir ile amca eğer Garns tanıdıktı.

 

Puzzle tarafından Japonya'da tanıtıldı yılında Nikoli Nikolist kağıt Aylık olarak Nisan 1984olarak Suuji (veya Suji) olabilir "tek olmak" olarak çevrilmiş olması gereken rakam) veya "basamaklı bir olay ile sınırlıdır."  (Japon, "dokusin" anlamına bir "bekar kişi. Ama haneli dan görüntülendi 1, tek.) Tarihte daha sonra, ismi Sudoku kısaltılmış olarak için Maki Kaji (鍜治真起, Kaji Maki ? ), sadece çekici İlk kanji kelimelerin bileşik sürümü kısa için form. 1986 yılında Nikoli Givens tanıttı iki yenilikler sayısı: 32 daha fazla olduğu sınırlı hiçbir ve bulmacalar oldu "simetrik" Bu gibi Japon şimdi yayınlanan mainstream gibi süreli Asahi Shimbun .

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !